fbpx
logo

Jak zabezpieczyć zdjęcia ślubne przed utratą?

jak zabezpieczyć zdjęcia przed utratą

Kiedy dostaniecie zdjęcia od Waszego fotografa, na pewno przez jakiś czas nie pozwolicie wyrwać ich nikomu z ręki. Gdy już się nimi nacieszycie, Wasze albumy, płyty i pendrive’y będą wędrować z rąk do rąk i z miejsca do miejsca. Będziecie chcieli pokazać zdjęcia najbliższym, czy znajomym w pracy. Dlatego warto zabezpieczyć się przed przypadkowym uszkodzeniem lub utrata Waszych zdjęć.

Przechowywanie albumów ślubnych i odbitek

Zacznę od tych albumów, odbitek i innych drukowanych przedmiotów. Jakość papieru fotograficznego jest dziś na tyle wysoka, że odbitki bez trudu przetrwają wiele lat. Niemniej warto unikać wystawiania ich na dłuższy czas na działanie światła. Jeżeli album nie jest oglądany, warto aby był zamknięty w dedykowanym futerale lub umieszczony na półce czy w szafce. Pamiętajcie, że papier fotograficzny nie znosi wody, dlatego warto uważać pijąc kawę podczas oglądania…

Jak zabezpieczyć zdjęcia ślubne przed utratą

Zabezpieczenie płyt ze zdjęciami

Od zapisu zdjęć na płytach DVD powoli się odchodzi, ale wielu fotografów nadal używa tego nośnika. Jeśli chodzi o płyty ze zdjęciami, to powinno się je regularnie kopiować co 2-3 lata, aby zawsze mieć co najmniej dwa egzemplarze. Warto to robić ponieważ z czasem płyty się utleniają i mogą nie nadawać się do użytku pomimo że nie będzie na nich nawet najmniejszej ryski. Warto także dbać o nośniki, aby ich nie porysować.

Najbezpieczniejszy sposób przechowywania zdjęć ślubnych

Jak zabezpieczyć zdjęcia ślubne przed utratą? Według mnie najbezpieczniejszym sposobem przechowywania zdjęć ślubnych jest dobrej klasy nośnik flash np. pendrive lub dysk USB. Taki dysk najlepiej schować bezpiecznym miejscu i używać, gdy będzie to konieczne. Dyski flash, które przekazuję moim parom to dyski flash świetnej firmy GoodRam, do tego bardzo ładnie i trwale wykonane.

Jak zrobić kopię zapasową zdjęć ślubnych

Zrobienie odpowiedniej kopii zapasowej Waszych zdjęć ślubnych sprawi, że utrata cennych fotografii będzie praktycznie niemożliwa. Poniżej wyjaśniam jak krok po kroku przygotować idealną kopię zapasową

  1. Gdy otrzymacie zdjęcia od fotografa skopiujcie je na wszystkie urządzenia, na których zamierzacie ja najczęściej oglądać np. komputery lub tablety. Uwaga! Podczas kopiowania nie pomylcie się, aby przypadkowo nie przenieść oryginalnych plików z pendrive’a.
  2. Nośnik, na którym otrzymacie zdjęcia schowajcie w odpowiednim miejscu, gdzie na pewno nie zginie.
  3. Zróbcie kopię zdjęć na dobrej jakości płycie DVD lub Blu Ray przeznaczonej do archiwizacji i ją również zabezpieczcie przed utratą lub zgubieniem.
  4. Skopiujcie wszystkie zdjęcia na dysk internetowy np. Dropbox, OneDrive, Dysk Google, itp.
  5. Jeżeli nie zrobicie kopii on-line zadbajcie o przechowanie chociaż jednej kopii zdjęć poza Waszym domem. Zabierzcie je np. do Waszych rodziców lub trzymajcie w samochodzie. Na marginesie: mam w swoim samochodzie dysk USB, na którym trzymam kopię wszystkich zleceń z danego sezonu ślubnego.

Jak bezpiecznie dzielić się zdjęciami z bliskimi?

Jeżeli chcielibyście pokazać zdjęcia Waszej rodzinie lub znajomym, nigdy nie przekazujcie im oryginalnej płyty lub dysku pendrive. Zróbcie dla nich osobne płytki DVD, albo pendrive. Ja dla każdej z moich par przygotowuję prywatną galerię internetową, którą mogą udostępnić swoim bliskim. To wygodna i bezpieczna metoda.

Jak zabezpieczyć zdjęcia ślubne przed utratą

Warto poważnie podejść do kwestii bezpieczeństwa zdjęć. Pamiętajcie, że po otrzymaniu zdjęć od Waszego fotografa jesteście jedynymi osobami na świecie, które mają ich komplet. Zwykle fotografowie zachowują tylko część Waszych zdjęć, które wykorzystają w portfolio lub na blogu. Jeżeli poświęcicie chwilę na przygotowanie kopii zapasowej sprawicie, że Wasze zdjęcia przetrwają wszystko!

Podobają Wam się produkty w tym wpisie?

Wszystkie przedmioty, które widzicie na zdjęciach w tym wpisie zaprojektowałem i przygotowałem własnoręcznie. Na moją “produktową” ofertę składają się dwa elementy: fotoksiążka firmy Krukbook oraz GoodiezBox – ręcznie zrobione drewniane pudełko na odbitki, pendrive i inne dodatki. Jeśli macie ochotę dowiedzieć się więcej albumie, GoodiezBox oraz innych fajnych przedmiotach, które przygotowuję dla moich par, zachęcam Was do przeczytania tego wpisu:

Fotoksiążka Krukbook i GoodiezBox – jak oddaję moje zdjęcia?

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany.