fbpx
logo

Fotografia Analogowa

Fotografia Analogowa

Minęło ponad 15 lat od momentu, gdy rozpoczęła się moja przygoda ze zdjęciami. Swój pierwszy aparat kupiłem za odłożone kieszonkowe. Był to Canon A-1 z 1978 roku. Mam ten aparat do dziś i wiem, że nigdy się go nie pozbędę. Towarzyszy mi podczas plenerów i podróży. Chociaż dzisiaj na co dzień korzystam podczas pracy z aparatów cyfrowych, fotografia analogowa nigdy nie przestała mnie fascynować. Na tej stronie dowiesz się więcej o analogowej fotografii i o tym, jak wykorzystuję ją w swojej pracy.

Analogowe Portfolio

O co chodzi z tym analogiem?

Pamiętacie te długie brązowe klisze, na których wy i wasi rodzice robiliście zdjęcia z wakacji? Były to tzw. negatywy, które kiedyś, przed erą aparatów cyfrowych, były podstawowym nośnikiem zapisywania zdjęć. Dawniej klisze fotograficzne nazywano filmem, co obecnie może wydawać się nieco mylące. Dzisiaj technika ta została praktycznie całkowicie wyparta przez fotografię cyfrową. Żeby odróżnić jedną metodę od drugiej, fotografowanie przy użyciu negatywów i innych tradycyjnych materiałów dzisiaj nazywa się fotografią analogową.

Zalety i wady fotografii analogowej

Osobiście za najistotniejszą zaletę fotografii analogowej uważam zupełnie odmienny w stosunku do fotografii cyfrowej sposób odwzorowania kolorów. Nie potrafię przecenić tego wyjątkowego klimatu, kolorów i prawdziwego ziarna, jakie może dać tylko profesjonalny film fotograficzny. Praca z aparatem analogowym daje mi też szansę na to, żeby na moment zwolnić, zatrzymać się i zastanowić nad każdą wykonywaną klatką. Analog ma też swoje wyzwania. Taka fotografia wymaga doświadczenia i wiedzy. Żeby poprawnie naświetlić film fotograficzny trzeba znać dobrze zarówno swój aparat, jak i charakterystykę samej kliszy. Na koniec warto wspomnieć, że w dzisiejszych czasach fotografia analogowa jest dość kosztowna ze względu na malejącą dostępność materiałów i konieczność ich obróbki w laboratorium fotograficznym.

Jak wykorzystuję fotografię analogową?

Podczas reportaży ślubnych, sesji plenerowych i wszystkich innych moich komercyjnych projektów pracuję na sprzęcie cyfrowym. Jak każdy zawodowiec korzystam z lustrzanek cyfrowych i profesjonalnych obiektywów. Fotografię analogową traktuję jako przyjemny dodatek, na który od czasu do czasu sobie pozwalam. Mam kilka aparatów analogowych, które czasami zabieram ze sobą na sesje ślubne. Staram się wtedy znaleźć podczas pleneru chwilę, żeby zrobić nimi kilka zdjęć. Powstają w ten sposób obrazy, które odróżniają się nieco od tego wszystkiego, co można w fotografii ślubnej zaobserwować przeglądając galerie w internecie.

Czy mogę zrobić dla Ciebie takie zdjęcia?

Jasne, że tak! Jeśli masz ochotę na analogowe zdjęcia, bardzo chętnie zabiorę dodatkowy aparat na Twoją sesję. Kontaktując się ze mną, daj mi znać, że zaciekawił Cię temat fotografii analogowej. Z przyjemnością Ci o niej opowiem. Razem wybierzemy konkretny aparat i film, bo możliwych kombinacji jest bardzo wiele.

analogowa fotografia ślubna portfolio

Analogowe Portfolio

Podobają Ci się analogowe zdjęcia? W moim portfolio umieściłem specjalną sekcję, gdzie znajdziesz ich całe mnóstwo! Zajrzyj tam koniecznie! :)